آدرس مطب تقاطع شریعتی و بهشتی ابتدای بهشتی جنب ایستگاه مترو قدوسی پلاک 19 طبقه سوم
یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 16 تا 20
شماره منشی: 09375351819
02188505445 - 02188767192

سولات متداول

سوال یک :

*چه توصیه هایی قبل از عمل زیبایی بینی به بیماران میشود؟

– در صورتی که هر گونه بیماری و یا مصرف دارو و یا هر گونه عمل جراحی قبلا انجام داده اند به پزشک خود اطلاع دهند.

در صورتی که از قرص هایی همچون آسپرین و یا قرص هایی جهت رفع جوشهای صورت همانند راکوتان استفاده می کنند به پزشک اطلاع دهند.

مصرف چنین داروهایی مدتی قبل از عمل باید متوقف شود. بیمار صبح روز عمل جراحی باید ناشتا به کلینیک مراجعه نماید.

 

سوال دو:

*چه نوع عمل های دیگری همراه با عمل زیبایی بینی لازم است انجام شود؟

– در صورتی که بینی دارای پولیپ باشد ترجیحا جهت این بیماران همراه زیبایی بینی جهت آندوسکوپی سینوس جهت درآوردن پولیپهای بینی انجام می شود.

گاها جهت زیبا شدن کل صورت نه فقط عمل زیبایی بینی لازم است بلکه عمل چانه به صورت انجام جراحی روی خود استخوان موسوم به ژینوپلاستی و یا پروتز چانه ضرورت دارد که در صورت نیاز این را به بیماران توصیه میکنیم البته میتوان همزمان با عمل زیبایی بینی و یا به صورت عملی مجزا جهت بیمار انجام داد.

 

سوال سه:

*چه فرقی بین بینی فانتزی و بینی طبیعی است؟

-بینی های طبیعی بینی های بسیار زیبایی هستند که عیوب بینی کاملا اصلاح شده است و قوز بینی به میزان مناسب برداشته شده است ولی پشت بینی گود نشده است.

نوک بینی باریک شده است ولی بسیار تیز همچون منقار پرندگان نیست.

نوک بینی به میزان لازم و استاندارد صورت خانمها و آقایان بالا رفته است ولی بینی خوکی نیست و از روبه رو عمق و ته سوراخ بینی دیده نمی شود.

از روبه رو بینی باریک است و از نیمرخ هم زاویه بین لب و بالا و بینی زیباست و طول لب بالا زیاد نشده است و این زاویه در نیمرخ زیاد نیست و در عین اینکه تمام این عیوب اصلاح شده است و تمام این کارها جهت بینی انجام شده استولی باز هم بینی عمل شده به نظر نمی رسد . و افرادی که برای اولین بار بینی را میبینند درباره اینکه آیا بیمار عمل کرده است یا نه ؟ با شک و تردید اظهار نظر میکنند.

در حالی که بینی فانتزی بینی است که هیچ تناسبی با دیگر اجزاء صورت ندارد و زیبا به نظر نمیرسد قوز بینی معمولا زیاد برداشته شده و پشت بینی گود افناده است. نوک بینی بسیار تیز است و به میزان زیادی بالا رفته است. گاها از روبه رو تملم عمق سوراخ بینی مشهود است و به بینی خوکی معروف است. از روبه رو یا بینی بسیار باریک است به محوی که با بقیه اجزاء صورت تناسبی ندارد و یا بعلت برداشتن قوز بیش از حد بسیار پهن است. در نیمرخ نوک بینی بسیار بالاست و فاصله لب بالا و بینی زیاد و طول لب بالا زیاد شده است.

 

این نوع بیماران در بیشتر مواقع دچار مشکلات تنفسی و تکلمی هستند. هر کس این افراد را میبیند بدون شک متوجه عمل شدن این نوع بینی ها می شود. و عموما افرادی تمایل به عمل شدن بدین صورت دارند که همگان متوجه عمل شدن بینی شان بشوند.

از نظر بنده این نوع بینی ها  زیبایی چندانی ندارند و بنده تمایلی به عمل جراحی این افراد و عمل بینی بدین نحو را ندارم. و عمده بیمارانی که خواستار چنین بینی هایی هستند بهتر است از مراجعه به مطب بنده خودداری نمایند.

 

سوال چهار:

*در مورد بینی هایی که خیلی کج و با انحراف تیغه ی بینی و مشکل تنفسی شدید که احتمالا قبلا شکستگی داشته اند و زیبایی بینی هم میخواهیم انجام دهیم آیا اصلاح و انجام همزمان اینها امکان پذیر است؟

-باید بیان کنم که امروزه با توجه به روشهای رو به پیشرفت و نوینی که در اعمال زیبایی بینی وجود دارد اصلاح همزمان شکستگی بینی و انحراف تیغه بینی و رفع مشکل تنفسی و بهبودی زیبایی بینی قابل انجام می باشد و بنده اصلاح همزمان موارد فوق را طی یک عمل انجام میدهم.

البته اصلاح و صاف کردن بینی های خیلی کج جزء سخت ترین گروه از اعمال زیبایی بینی هستند.

و این میطلبد که هم جراح علم و تجربه کافی در این مورد داشته باشد و هم بیماران باید انتظارات خود را تعدیل نمایند. و از زیر ذره بین گذاشتن بینی بعد از عمل بینی پرهیز نمایند.

بنده سعی دارم عکسها و فیلم های بینی های کجی را که قبلا عمل کرده ام به بیمارنشان دهم تا اینکه بیمار میزان بهبودی در صاف شدن بینی را نظاره گر باشد و انتظارات خود را واقعی نماید.

 

سوال پنج:
*بعد از عمل زیبایی بینی حس بویایی تغییر میکند؟
-بیماری که حس بویایی خوبی قبل از عمل دارد با عمل جراحی بینی مطلقا حس بویایی او تغییری نمیکند.
به علت اینکه عمل زیبایی بینی خارج از مخاط بویایی بینی انجام میشود (اکستراموکوزال) است در بیمارانی که مشکل تنفسی ناشی از انحراف تیغه ی بینی و یا پولیپ میباشد گاها با عمل جراحی و اصلاح راه تنفسی آنها ،وضعیت بویایی بهتر نیز خواهدشد.

سوال شش:
*آیا بعد از عمل زیبایی بینی آبریزش بینی پیدا نمیکنیم؟
-شایان ذکر است که آبریزش بینی عمدتا ناشی از وجود حساسیت و آلرژی میباشد.
بیمارانی که قبل از عمل جراحی زیبایی بینی دارای آلرژی میباشند که علائم آن شامل :
آبریزش بینی ، آبریزش چشم ، خارش بینی ، خارش چشم ، خارش گوش ، عطسه های مکرر ، سرفه ، قرمزی چشم و گرفتگی بینی است . این بیماران بعد از عمل نیز این مشکلات را دارا هستندزیرا عمل زیبای بینی هیچ ارتباطی با وضعیت آلرژی بینی ندارد.
به طور واضح آلرژی و حساسیت بینی با عمل زیبایی بینی هیچ تغییری نمیکند یعنی نه بهبود میابد و نه بد تر میشود. و در صورتی که بیمار آلرژی نداشته باشد، هیچ دلیلی ندارد که بعد از عمل آبریزش بینی داشته باشد.

سوال هفت:
*بعداز عمل زیبایی بینی تا چه زمانی باشگاه نمیتوانم بروم؟
-به نظر من فعالیت های روزمره و معمول زندگی بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی باید شروع شود و هرچه قدر سریعتر و زودتر بیمار به روال زندگی معمول خویش برگردد برای وی بهتر است بیمار از ۲-۳ روز بعد از عمل جراحی که حال عمومی خوبی پیدا کرد میتواند فعالیت های ورزشی خود را شروع کند ، به شرطی که هیچ ضربه ای به بینی وارد نشود و باشگاه و انجام فعالیت های بدنسازی هیچی مشکلی برای وی ندارد.

سوال هشت:
*بعد از عمل جراحی بینی میتوانم استخر بروم؟
-از آنجایی که عمل جراحی بینی به طور معمول نیاز به گذاشتن تامپول و فیتیله ندارد.
در صورتی که خونریزی واضحی از بینی نداشته باشد بعد از ۷۲-۴۸ ساعت ، استخر و دوش گرفتن هیچ ممانعتی جهت بیمار ندارد.

سوال نه:
*بعد از عمل جراحی بینی میتوانم به پهلو بخوابم؟
-شایان ذکر است بیمار پس از آنکه از اتاق عمل خارج شد و به بخش منتقل گردید و هوشیاری کامل بیمار حاصل شد ، چگونگی خوابیدن آن، یعنی به پهلوی راست یا چپ و یا طاق باز خوابیدن و پایین اوردن و بالا بردن سر هیچ تاثیری در نتیجه عمل جراحی ندارد .
بنده پس از عمل جراحی بر بالین بیمار حاضر میشوم و به آنها موکدا متذکر میشوم که سر را به راحتی به پایین بیاورد و از این که نوک بینی پایین بیافتد مطلقا اضطرابی نداشته باشد.

 

سوال ده:
*بعد از عمل تا چه موقعی گچ روی صورتم است؟
-در پایان عمل جراحی یک‌قالب پلاستیکی بر روی بینی گذاشته میشود که حداکثر یک هفته بر روی بینی قرار دارد.و امروز بنده ترجیح میدهم به حای گچ از این قالب پلاستیکی استفاده کنم تا بیماران پس از عمل در حین دوش گرفتن و استحمام مشکلی نداشته باشند.

سوال یازده :
*بعد از عمل تا کی باید چسب بزنم؟
-بعد از امام عمل جراحی جهت بهتر فرم گرفتن بینی جراح اقدام به چسب زدن روی بینی میکند.
و بروی آن قالب اسپیلنت را میگذاریم و پس از هشت روز این اسپیلنت برداشته میشود
جهت بیمارانی که پوست نازکی دارند یک هفته دیگر لازم است که چسب بزنند البته این در صورتی است که بروی پوست آنها جوش زیادی نزده باشد و یا بیمار به چسب حساسیتی نشان نداده باشد . یعنی جهت بیمارانی که پوست نازکی دارند همین دو هفته بعد از عمل جراحی جهت پوشاندن بینی کفایت میکند. ولی جهت بیمارانی که پوست ضخیم دارند نسبت به بیماران با پوست نازک، ترجیحا یک هفته بیشتر چسب میزنیم که جهت این بیماران جمعا بینی به مدت ۳ هفته بعد از عمل پوشیده است.

سوال دوازده :
*اگر چسب نزنم ورم بینی میخوابد؟
*آیا سر بینی نمی افتد؟
-شایان ذکر است که چسب باعث میشود که ورم بینی طی هفته اول و دوم به صورت یکنواخت و مساوی به صورت یکنواخت و مساوی بر روی تمام قسمت های بینی پخش و منتشر گردد
و این ورم با گذشت زمان باید فروکش کند و چسب زدن بیشتر از این مدت زمان ، هیچ فایده ای ندارد.
پایین افتادن و یا نیافتادن نوک بینی نیز هیچ ربطی به چسب زدن و نزدن ندارد چون جراح یک سری از اقدامات را باید انجام دهد و یکی سری کارهایی را نباید انجام دهد تا نوک‌بینی نیافتد و چسب کمکی جهت نیافتادن نوک بینی نخواهد کرد.

سوال سیزده :
*شما تامپو‌ن و یا فتیله میگذارید؟
و آیا نگذاشتن آن باعث چسبندگی و یا خونریزی نمیشود؟
-پس از عمل جراحی زیبایی بینی به جز در موارد نادر که لازم است زیر غضروف های بینی را پر‌کنیم عمدتا نیازی به استفاده از تامپول و یا فتیله وجود ندارد و بیمار میتواند به راحتی پس از عمل از راه بینی تنفس کند و یا در پاسخ به این سوال که آیا تاپول نگذاشتن سبب چسبندگی نمیشود!؟
باید ذکر کنم که خود تامپول و‌یا فتیله گذاشتن در بینی بالخصوص اگر با فشار زیاد این کار انجام شده باشد یکی از عوامل مهم در زخم شدن مخاط بینی و چسبندگی پس از آن میباشد.
اینجانب سالیان متمادی است که هیچ تامپول و یا فتیله ای در داخل بینی استفاده نمیکنم و نه تنها بیماران هیچ مشکلی همانند چسبندگی و‌خونریزی ندارند بلکه تنفس راحت بعد از عمل را نیز تحربه میکنند.

 • سوال چهارده :
  *بعد از عمل چه باید بخوریم و‌جه نباید بخوریم؟
  *سوالی که همه ی بیماران میپرسند این است که آیا جویدن اشکال دارد یا نه؟
  -به طور خلاصه عرض کنم که ما بینی شمارا عمل کرده ایم نه دندانها و فک شمارا .
  جویدن و غذای سفت خوردن هیچ تاثیریدر نتیجه عمل جراحی ندارد و در صورتی که بیمار صبح تحت عمل جراحی قرار گیرد پس از به هوش آمدن و به دست آوردن هوشیاری کامل ، بیمار میتواند همانند قبل از عمل هرآنچه دوست داشته باشد را بخورد و جویدن و گاز گرفتن چیز هایی همانند سیب هیچ مشکلی برای بیمار ندارد . به طور خلاصه جویدن و‌خوردن غذای نرم و شل و سفت هیچ تاثیری در نتیجه عمل جراحی ندارد.
  البته ما به بیماران توصیه میکنیم از خوردن دارو هایی همانند آسپرین و پروفن که تمایل به خونریزی را بیشتر میکند در چندین روز ابتدای پس از عمل خود داری نمایند.

سوال پانزده :

*تا چه زمانی بعد از عمل نباید عینک بزنیم؟
-در صورتی که بیمار راحت است میتواند عینک را بروی پانسمان روی بینی بگذارد و پس از برداشتن پانسمان اسپلینت میتواند عینک را روی چسبی که جراح روی بینی زده است بگذارد . عینک زدن بعد زا عمل هیچ مشکلی جهت بینی و استخوان بینی ایجاد نمیکند .
بعضا بیماران ناراحت هستند که اثر و‌جای عینک روی پوست بینی باقی بماند که به این بیماران توصیه میکنیم در زیر قسمتی که محل تماس عینک و بینی است ۲-۳ لایه چسب استفاده کنند.

سوال شانزده :
*بینی من گوشتی است.
*گفته میشود بعد از عمل باز میگردد ؛ درست است؟
-بیماران عزیز باید بدانند که جراح در حسن عمل بروی استخوان و غضروفها کارهایی را انجام میدهد و مطلقا بروی پوست کاری نباید انجام داد.
در بینی های گوشتی که پوست بسیار ضخیم است با برداشتن و کم کردن این غضروفها و استخوان ها در واقع به ضخیم شدن بیشتر پوست کمک کرده ایم .
در این دسته از بیماران نه فقط باید از میزان غضروفها بکاهیم بلکه باید با گذاشتن غضروف هایی سعی در شکل دادن به ساختمان بینی بکنیم و با این کار در واقع کمک کنیم تا پوست کشیده شود و نازک شود و در کل بینی شکل و فرم زیباتری به خود بگیرد.
بینی های گوشتی بعد از امل باز نمیگردد و لازمه ی آن این است که بیمار اصرار به کوچک کردن بینی نداشته باشد بلکه سعی در فرم دادن و شکل دادن و تقویت غضروفهای بینی داشته باشد تا در نتیجه این بینی با بقیه اجزا صورت متناسب تر شود و زیبا تر جلوه کند نه اینکه هدف کوچک کردن اندازه بینی باشد.

سوال هفده :
*خندیدن و جویدن بعد از عمل اشکال دارد؟
-عمل رینو پلاستی تنها بروی بینی انجام میشود و بروی دندانها و فک هیچ اقدامی انجام نمیشود.
بدین سبب خوردن و‌حتی جویدن چیز های سفت و گاز زدن چیز هایی شبیه به سیب ، خندیدن ، گریه کردن ، صحبت کردن ، مسواک زدن ، هیچ اشکالی در بینی ایجاد نمیکند و هیچ ممانعتی ندارد.

 

سوال هجده :
*بعد از عمل چند روز نیاز به استراحت کردن و‌مرخصی گرفتن دارم؟
-توصیه میکنم بیمار پس از به هوش آمدن کامل شروع به راه رفتن در بخش بکند و نیاز به خوابیدن و دراز کشیدن نیست. در حالت استراحت به جای دراز کشیدن بنشیند و با اینکه حداکثر در ۲۴ ساعت اول در حین دراز کشیدن یک بالشت اضافی تر از معمول زیر سر بگذارد .
بیمار بهتر است پس از عمل هرچه سریعتر به روال طبیعی و معمول زندگی برگردد و این امر کمک زیادی به کاهش تورم بینی و کاهش کبودی بینی میکند. از فردای روز عمل حدود ۲-۱ ساعت در روز پیاده روی کند . انجام کارهای معمول و روزمره زندگی بالاخص برای خانم ها ؛ شستن ظروف و لباس ها و نظافت منزل هیچ مشکلی ندارد و بیمار میتواند حداکثر روز چهارم بعد از عمل بر سر کار خود در بیرون از منزل حاضر شود .

سوال نوزده :
*آیا بینی گوشتی زیباتر میشود یا بینی استخوانی؟
-اصولا زیبایی نسبی است ولی از آنجایی که در بینی های استخوانی بعد از عمل ورم سریعتر فروکش میکندو سریعتر خودش را نشان میدهد عمدتا این استنباط مردم است که اگر بینی استخوانی داشته باشند نتیجه قشنگتر است ، در حالی که بینی باید به نحوی عمل شود که متناسب صورت بیمار خواهد بود ه آن بینی در صورت بیمار نودش را زیباتر نشان دهد.
عمدتا بیماران که بینی یا پوست ضخیم و با اصطلاح گوشی دارند نباید انتظار یک بینی کوچک را از جراح داشته باشند بلکه باید یک بینی زیبای متناسب باصورت را از جراح خود بخواهند.

سوال بیست :
*آیا با عمل زیبایی بینی فاصله چشم ها زیاد میشود؟
شایان ذکر است که عمل بینی هیچ ارتباطی با فاصله بین چشم ها ندارد و این فاصله زیاد تر نخواهد شد بلکه بینی باریکتر میشود و شاید بتواندگفت که چشم ها خود را بهتر نشان میدهند.

سوال بیست و یک :
*با عمل بینی فاصله بین لب و بینی زیاد میشود و آیا طول لب بالا بلند تر میشود؟
-پس از عمل فاصله بین لب و بینی تغییری نمیکند و عمدتا طول لب بالا بیشتر نمیشود اکثر بیماران از بلند شدن طول لب بالا نگران هستند در حالی که چنین اتفاقی نمی افتد. تنها در بیمارانی که نوک بینی پایین است ، نوک بینی بالا تر میرود که البته آنهم در حد استاندارد جهت یک خانم و یا آقا و فی النفسه بالا بردن نوک بینی به معنای بلند کردن طول لب بالا نیست.

سوال بیست و دو :
*تا چه حدی بعد از عمل کبودی دارم؟
-بیماران عمدتا روز اول کبودی ندارند ولی ممکن است از روز دوم کلودی در اطراف بینی ظاهر شود و روز سوم به اوج خود برسد و از روز چهارم شروع به فروکش کردندمیکند.
و اکثرا روز ۸-۷ که جهت باز کردن پانسمان مراجعه میکنند ، کبودی وجود ندارد بیماران میتوانند با انجام فعالیت های روزانه و پیاده روی میزان این کبودی را به حداقل برسانند.