جراحی بینی – جراح زیبایی بینی

رینوپلاستی : جراحی زیبایی بینی

نگاه اجمالی :

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه جراحی زیبایی بینی، تغییر در ظاهر بینی یا بهبود راه تنفسی و یا هر دوی این ها میباشد. اگر از بالا به پایین بینی را به سه قسمت تقسیم کنیم، قسمت بالایی بینی استخوانی و دو قسمت میانی و پایینی بینی غضروفی می باشد.
رینوپلاستی تغییر در قسمت استخوانی، غضروفی، پوست و یا هر سه اینها می باشد.
درباره اینکه آیا جراحی زیبایی بینی برای شما مفید و مناسب است و اینکه این عمل چه دست آوری برای شما خواهد داشت،با جراح خودتان صحبت کنید.
وقتی جراح بروی بینی شما طراحی میکندو،خصوصیات دیگر صورت شما مانندچانه، پیشانی، پوست و این که دوست دارید چه تغییراتی در بینی شما ایجاد شود را مد نظر قرار میدهد.
اگر شما توسط جراح جهت جراحی زیبایی بینی انتخاب شدید، جراح شما یک طراحی مختص به بینی خود شما ارائه خواهد داد.

تصمیم جهت جراحی زیبایی بینی:

وقتی تصمیم به جراحی زیبایی بینی گرفتید،یک وقت ملاقات با جراح موردنظرتان بگیرید و در این مورد با او صحبت کنید. در طی مدت زمانیکه توسط جراح ویزیت می شوید،نگرانی خود از بینی و اهدافی که از جراحی دارید را به جراح بگویید. اینکه از کجای بینی خودتان ناراضی هستیدو دوست دارید چه نوع بینی داشته باشیدباید به جراح گفته شود.باید مدنظر داشته باشید که بینی بدون نقص وجود ندارد.

Keep in mind that there is no such thing as a perfect nose.

جراحی زیبایی بینی میتواند خصوصیات صورت شما را برجسته تر کند و زیبایی طبیعی و منحصر به فرد شمارا بیشتر جلوه دهد.ودر واقع یک جراح پلاستیک می تواند به شما بگوید که چه تغییراتی باعث زیباتر شدن ظاهر صورت شما خواهد شد.
جراح،وضعیت کلی و سلامت کلی بدن شمارا در نظر می گیرد و در مورد نتیجه عمل،دوران نقاهت،وخطرات و عوارض جراحی زیبایی بینی با شما صحبت خواهد کرد.
تکنیکهای مختلفی جهت جراحی زیبایی بینی وجود دارد.همینکه شما تصمیم به جراحی گرفتید ،جراح شما ، تمام کارهایی را که قصد دارد برای شما انجام دهد را،به طور دقیق ،برای شما توضیح خواهد داد.

دلایل انجام جراحی زیبایی بینی:

جراحی زیبایی بینی،اندازه،شکل،تناسبها و زوایای بینی شما را تغییر می دهد.
رینو پلاستی برای رفع اشکالات بدنبال ضربه به بینی،اختلالات مادرزادی،اشکالات تنفسی ویا حتی وقتی بینی شما مشکلات فوق را ندارد و فقط شما از ظاهر بینی خودتان راضی نیستید میتوان رینوپلاستی انجام داد.
تغییراتی که جراح شما میتواند برای بینی شما ایجاد کند شامل:

 • تغییر در اندازه بینی
 • تغییر درزوایای بینی
 • صاف کردن بینی کج
 • شکل دادن و باریک کردن نوک بینی
 • بالا بردن نوک بینی
 • قرینه کردن سوراخهای نامتقارن و کوچک کردن سوراخهای بزرگ.

اگر عمل بینی ،صرفا به خاطر زیبایی باشد ،نه دلایل درمانی ، شما باید تا مدتی که استخوان بینی رشد نکرده ،منتظر بمانید .برای دخترها این سن حدود 15 سالگی و پسرها کمی بیشتر طول میکشد .ولی اگر عمل زیبایی بینی به جهت درمانی و برای اصلاح تنفس بیمار است عمل زیبایی بینی میتواند زودتر انجام شود.

خطرات عمل زیبایی بینی:

همانند جراحی بروی قسمتهای دیگر بدن ، رینوپلاستی خطراتی همچون،خونریزی، عفونت و حساسیت به بیهوشی را بهمراه دارد.
ولی خطراتی که منحصر به رینو پلاستی است شامل:

1.اشکال در تنفس بینی
2.احساس کرختی وبی حسی در بینی و اطراف آن
3.یک بینی نامتقارن که ناجور بنظر آید
4.درد،تغییر رنگ پوست یا تورم که مدتها طول بکشد.
5.محل بخیه بروی بینی
6.ایجاد یک سوراخ در تیغه بینی
7.احتمال نیاز به یک عمل اضافی دیگر

شما باید در مورد احتمال بروز این خطرات با جراحتان صحبت کنید.
گاهی بیماران از عملشان راضی نیستند ،اگر شما خواستید عمل دومی را انجام دهید باید صبر کنید تا بینی کاملا بهبود یابد و معمولا بهترین زمان برای انجام جراحی دوم بعد از 18 ماه می باشد.

نحوه آماده شدن جهت عمل بینی:

قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید باید در مورد موفقیت این عمل با جراح خودتان صحبت کنید. که در طی این مصاحبه کارهای دیگر نیز برای شما انجام میشود من جمله:

1.گرفتن تاریخچه پزشکی.

مهمترین سوالی که پزشک از شما میپرسد این است که هدف و انگیزه شما از عمل بینی چیست؟
سوالات دیگر شامل چه داروهایی مصرف میکنید؟گرفتگی بینی دارید؟قبلا چه جراحی هایی شدید؟
اگر شما اختلال خونریزی دارید و یا هموفیلی دارید ،مورد مناسبی برای عمل جراحی بینی نیستید.

2.معاینه فیزیکی:

معاینه فیزیکی کامل،و تستهای آزمایشگاهی برای شما انجام میشود.جراح تمام صورت و داخل و خارج بینی شما را معاینه میکند.
این معاینه فیزیکی به پزشک کمک میکند که بینی شما نیاز به چه تغییراتی دارد. و اینکه قوام غضروفها و پوست بینی شما چقدر در نتیجه نهایی عمل شما تاثیر خواهد داشت .این معاینه فیزیکی میزان تاثیر عمل بینی بروی تنفس شما را مشخص خواهد کرد.

عکس گرفتن از بینی:

در زوایای مختلف قبل از عمل ازبینی شما عکس گرفته میشود.و جراح از روی عکسها به شما نشان خواهد داد که چه تغییراتی به دنبال عمل برای بینی شما ایجاد میشود. و جراح برای ارزیابی های قبل و بعد از عمل از این عکسها استفاده میکند.و در حین عمل جراحی نیز به طور مرتب بروی عکسها نگاه میکند و با توجه به این عکسها تغییراتی که مدنظر دارد را ایجاد میکند.

مباحثه در مورد انتظارات و توقعات شما:

شما با جراح درباره انگیزه و توقعات خودتان گفتگو میکنید.
جراح در مورد اینکه آیا جراحی میتواند برای شما مفید باشد و چه نتایجی در بر خواهد داشت،توضیحات کافی به شما خواهد داد.
اینکه شما در مورد بینی خودتان وسواس داشته باشید امری طبیعی است.ولی خیلی مهم است که در ارتباط با انگیزه و تمایلات و اهدافتان از عمل بینی با جراح خودتان صادق باشید.
از آنجایی که هر چقدر چانه شما کوچکتر و یا فک پایین عقب تر باشد،بینی خودش را بزرگتر نشان میدهد،جراح در مورد جلو آوردن چانه ممکن است با شما صحبت کند .واین کار یک تعادل و بالانس زیباتری بالخصوص در نیمرخ صورت شما ایجاد خواهد کرد.البته مجبور نیستیم که هر دوی این ها در یک زمان انجام شود.

روز عمل جراحی:

صبح روز عمل با همراه داشتن مدارک و ناشتا به کلینیک یا بیمارستان مراجعه میکنید و بهتر است یک همراه نیز داشته باشید که در موقع ترخیص شما را تا منزل همراهی کند.
برای روزهای ابتدایی پس از عمل ممکن است شما ضعف حافظه ،کند شدن سرعت عکس العمل و اختلال در قضاوت داشته باشید.بهتر است یکی دو شب ابتدایی ، یکی از اعضای خانواده ، ویا دوستان جهت کمک در انجام امور شخصی در کنار شما باشند.

تغذیه و داروهای پس از عمل زیبایی:

بهتر است 2 هفته قبل، و 2 هفته بعد از عمل بینی از داروهای حاوی آسپرین و بروفن (Advil .. Morfin IB & …. )
پرهیز کنید.این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.فقط داروهایی که توسط جراح برای شما تجویز شده است مصرف کنید.بهتر است از داروهای گیاهی و مکمل های غذایی نیز پرهیز کنید. اگر سیگاری هستید ،سیگار نکشید،زیرا نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی بینی شما را منقبض می کند وسبب میشود خون و اکسیژن کمتری به بینی برسد و ترمیم بینی به تعویق می افتد و احتمال عفونت را زیاد میکند.
انتظار چه چیزهایی را می شود داشت؟
مراحل و چگونگی عمل بینی ،الزاما ازپیش تعیین شده نیست. عمل بینی در هر بیمار مختص به خود آن بیمار است و برای آن بینی وآن بیمار خاص و هدف آن بیمار از انجام عمل زیبایی،طراحی و تعریف میشود.

بی هوشی جهت زیبایی بینی:

عمل جراحی بینی،بسته به این که جراح برای بیمار چه روشی را ترجیح میدهد و بسته به این که عمل چقدر پیچیده باشد به دو روش بی حسی موضعی و بی هوشی عمومی انجام میشود.

بی حسی موضعی:
در کلینیک ها ،بی حسی موضعی معمولا˝به صورت سرپایی انجام می شود.جراح داروی بی حس کننده را به بافتهای اطراف بینی تز ریق کرده و داروهای آرام بخش نیز از طریق رگ به شما تزریق می شود.

بی هوشی عمومی:

در این روش شما دارو را یا ازطریق استنشاقی و یا از طریق رگ دریافت می کنید. در بی هوشی عمومی نیاز است که برای شما لوله تنفس قرار دهند ، تا از طریق آن تنفس کنید.در بی هوشی عمومی ،شما در طول عمل کاملا بیهوش هستیدو چیزی متوجه نمیشوید.امروز، بیهوشی عمومی مطمین ترین روش عمل جراحی بینی می باشد.

عمل زیبایی بینی،اصطلاحا˝ به دو روش باز و بسته انجام میشود:

راه بسته که از طریق داخل بینی است و راه باز که از طریق شکافی در قاعده بینی ،حد فاصل دو سوراخ بینی انجام میشود.وقتی بینی تنها قوز واضحی دارد و نوک بینی نیاز به اقدام خاصی ندارد، جراح میتواند از روش بسته استفاده کند. در حالی که بینی هر چقدر مشکل تر و پیچیده تر باشد و بالخصوص نوک بینی نیاز به کار بیشتر داشته باشد روش باز بسیار مناسب تر خواهد بود.
در روش بسته جراح از روی پوست وضعیت استخوان هاو غضروف را تخمین میزند. در حالی که در روش باز جراح هم از روی پوست و هم از زیر پوست چگونگی وضعیت استخوان ها و غضروفها را بررسی میکند.
جراح بسته به ساختمان بینی شما و بسته به این که بینی چقدر نیاز به کم کردن و اضافه کردن دارد و بسته به میزان غضروفی که در اختیارش هست میتواند ،شکل استخوان ها و غضروفهای بینی شما را به طرق مختلف تغییر دهد.
برای ایجاد تغییرات کوچک؛جراح از غضروف تیغه ی وسط بینی استفاده میکند. در صورتی که تیغه وسط بینی عضروف نداشت و یا نیاز به تغییرات بزرگتری بود از غضروف لاله گوش و یا غضروف دنده استفاده میشود.بعد از ایجاد تغییرات، جراح پوست بینی را بروی بینی برمیگرداند.محل شکاف ها را میدوزد. در صورتیکه بیمار انحراف تیغه بینی داشته باشد که سبب اشکال در تنفس شود ،جراح آن را اصلاح میکند تا وضعیت تنفس بیمار بهبود یابد.پس از پایان عمل ،بیمار به ریکاوری منتقل میشود و پرستار در ریکاوری مواظب بهوش آمدن بیمار میباشد.بیمار در عصر همان روز میتواند مرخص شود و در صورتی که مشکلی بود شب را می تواند در کلینیک بیمارستان بماند.

پس از جراحی:

پس از عمل ،بهتر است بیمار در حین استراحت و در حین خوابیدن به نحوی باشد که سر بیمار بالا تر از قفسه سینه قرار گیرد ،تا سبب کاهش خونریزی و ورم شود .به علت ورم یا به علت اسپلینت و قالب موجود در داخل بینی ،ممکن است بیمار کمی گرفتگی بینی داشته باشد.
در بیشتر موارد قا لب داخل بینی برای یک هفته باقی میماندکه البته برای تنفس مشکلی ایجاد نمی کند.یک قالب نیز برای محافظت از بینی،بروی بینی قرار میگیرد.گاها˝ 4-3 روز پس از عمل، ترشح و خونابه از بینی خارج میشود.جهت جذب این ترشحات یک گاز کوچک زیر بینی قرار میگیرد.البته بیمار میتواند مرتب با یک گاز و یا دستمال کاغذی ترشحات را تمیز کند.
برای کاهش ورم و خونریزی دستورات زیر را برای چندین هفته باید رعایت کرد:

1.پرهیز از فعالیت های سخت مانند پریدن و تمرینات هوازی
2.بهتر است در عوض دوش گرفتن از وان حمام استفاده کرده و یا در 5-4 روزابتدایی فقط از گردن به پایین شستشو شود.
3.با بینی فین نکند.
4.برای جلوگیری از یبوست ،میوه جات و سبزیجات و غذاهای با فیبر زیاد استفاده کرد.
5.بهتر است از پیراهنهایی استفاده شود که در حین پوشیدن بروی بینی فشار نیاورد.

وقتی بیمار زیر آفتاب میرود کرم ضد آفتاب روی بینی بمالد.نور خورشید سبب تغییرات رنگ نامنظم روی بینی میشود.محدودیت نمک در غذا سبب کاهش سریعتر ورم بینی می شود.
چه شما جراحی بینی انجام دهید و یا انجام ندهید شکل و فرم بینی در تمام طول عمر شما تغییر خواهد کرد.به همین علت سخت است که بگوییم ،چه زمانی شما نتیجه نهایی عمل جراحی را میبینید.در هر حال بیشترین میزان ورم بینی،طی یک سال بعد از عمل فروکش خواهد کرد.

نتایج:

تغییرات خیلی کم،به میزان چندین میلیمتر در بینی شما ،میتواند تغییر زیادی در چگونگی بنظر رسیدن بینی شما ایجاد کند.اکثرا˝ یک جراح مجرب میتواند نتایجی بدست آورد که هم بیمار و هم جراح کاملا راضی باشند.ولی گاهی تغییرات کم کافی نیست و بیمار و جراح تصمیم میگیرند که برای ایجاد تغییرات بیشتر ،مجددا˝عمل دومی را انجام دهند.اگر چنین تصمیمی گرفته شد از انجایی که بینی میتواند طی یک سال دچار تغییراتی شود،بایستی حداقل یک سال صبر کرد و عمل دوم را انجام داد.

پرسشهای متداول:

 • سوال اول:

1.فرق بین عمل انحراف بینی و عمل زیبایی بینی چیست؟
عمل زیبایی بینی ،تغییر در شکل ظاهری بینی است.از آنجایی که شکل ظاهری بینی و تنفس بینی با هم در ارتباط هستند؛گاها جهت بیمار عمل زیبایی انجام میشود تا هم وضعیت تنفسی بیمار اصلاح شود و هم شکل ظاهری بینی زیبا شود.
سیتوپلاستی یا عمل انحراف تیغه بینی یک روش جراحی است که جهت اصلاح تنفس بینی انجام میشود.دیواره وسط بینی،که بینی را به دو حفره چپ و راست تقسیم میکندموسوم به سپتوم بینی است.گاها˝ این دیواره به سمت چپ یا راست منحرف شده و سبب میشود که یک حفره تنگ و حفره مقابل گشاد گردد و بیمار بزحمت از سمت تنگ نفس میکشد.که در این حالت دیواره را باید صاف کرد و به خط وسط آورد .این روش جراحی موسوم به سپتوپلاستی است.غالبا˝ رینو پلاستی همراه با سپتوپلاستی انجام میشود.

 • سوال دوم:

2.آیا رینو پلاستی یک عمل ساده است ؟
خیر، رینو پلاستی به چند دلیل یک عمل چالش برانگیز است.
اول اینکه بینی یک ساختمان سه بعدی پیچیده است که در وسط صورت واقع می باشد.تغییرات ایجاد شده در رینوپلاستی؛غالبا˝ تغییرات خیلی کوچکی هستند ولی میتوانند سبب پدید آمدن تفاوتهای عمده ای در شکل ظاهری و نحوه ی تنفس بیمار شود به همین علت احتمال بروز خطا هم زیاد است .
در حین جراحی به علت تزریق ماده بی حسی در پوست و به علت ورمی که در حین عمل در بینی ایجاد میشود، ارزیابی تغییرات و مشکلات ایجاد شده بسیار سخت است.
رینو پلاستی یک برنامه ریزی استاندارد و مراحل از پیش تعیین شده ای نداردو جراح هر عمل را بر طبق نیازهای بیمار انجام میدهد.

 • سوال سوم:

3-آیا نیاز به بستری شدن در بیمارستان هست؟
تقریبا˝هر فردی که رینوپلاستی می کند همان روز بعد از عمل می تواند از بیمارستان مرخص شود.در موارد نادر که بیمار تهوع داشته باشد یا مشکلی باشد که باید بیمار را تحت نظر قرار داد ،بیمار یک شب را در بیمارستان بستری میشود.

 • سوال چهارم:

4-دوره نقاهت و بهبودی چقدر طول می کشد؟
در صورتی که شاغل هستید به نحوی برنامه ریزی کنید که یک هفته مرخصی بگیرید. در طی هفته اول شما هر روز نسبت به روز قبل احساس بهتری دارید.
پس از یک هفته بعد از عمل،بیماران معمولا˝ احساس عادی و طبیعی خود را باز می یابند.پس از عمل جراحی،بینی متورم است واگر چه اغلب مردم بعد از یکی دو ماه ؛ورم ها را نادیده می گیرند ولی این تورم می تواند چندین ماه وجود داشته باشد.بیماران بعد از یک هفته فعالیتهای روزمره خود را از سر میگیرند.

 • سوال پنجم:

5.آیا عمل بینی خطری دارد؟
همه جراحی ها خطراتی دارند.خوشبختانه خطرات رینوپلاستی کم است و عوارض آن نادر است.جراح شما فواید و مضرات این عمل را قبل از جراحی به شما خواهد گفت.

 • سوال ششم:

6- آیا میتوانم ببینم بعد از جراحی شکل بینی من چه شکلی خواهد شد؟
بله
قبل از عمل، جراح عکس های متعدد استاندارد از بینی شما خواهد گرفت و از روی عکسها برای شما توضیح خواهد داد که بینی شما چه شکلی خواهد شد.

 • سوال هفتم:

7.آیا جراحی بینی درد خواهد داشت؟
برای بیشتر بیماران جراحی بینی درد ندارد،بیشتر بیماران یک روز پس از جراحی،میزان و شدت دردشان را از حداکثر عدد 10،بین 0 تا 4 برآورد میکنند.

 • سوال هشتم:

8.آیا بینی من را میبندید؟
خیر
بستن بینی با تامپون و یا فتیله خیلی ناراحت کننده است زیرا بیمار در طی این مدت باید از دهان تنفس کند که این زجرآور است .ولی احتمال دارد که برای چند روز اسپلینت نرمی به عنوان قالب در بینی نگه داشته شود و این هیچ مشکلی برای تنفس از طریق بینی ایجاد نمیکند.اسپلینت ها یک سوراخی در وسط خودشان دارند که براحتی میتوان از طریق آن نفس کشید وبراحتی بدو ن درد پس ا ز یک هفته درآورده می شوند.

 • سوال نهم:

9.مدت کبودی چقدر طول می کشد؟
کبودی شایع نیست و در صورت وجود ،خیلی کم است که معمولا یک هفته یا کمی بیشتر طول میکشد.

 • سوال دهم:

10.هنگام انتخاب جراح به چه نکاتی باید توجه کرد؟
جراحان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک بیشترین عملهای رینوپلاستی را انجام میدهند.نکته مهم این است که یکی از این دو رشته باشند.و مطمئن باشید که جراحی در یک بیمارستان و یا مرکز درمانی مجهز انجام شود.شما باید با جراحتان احساس راحتی داشته باشید.
شما باید بدنبال جراحی باشید که بتواند با یک اصطلاحات قابل فهمی،به شما بگوید که با این عمل جراحی قرار است چه کارهایی برای بینی شما انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *