لوگو دکتر علی اصغرباباجانی
Search
Close this search box.

عمل زیبایی بینی با پوست ضخیم

اگرچه جراحی زیبایی بینی با دستکاری برروی استخوان وغضروف انجام میشود,ولی کیفیت وضخامت پوست یک تأثیرویژه ای برروی نتیجه عمل وتکنیک جراحی دارد.

جهت دسترسی به غضروف و استخوان وبرای شکل دادن و تراشیدن آنها,پوست بینی رابلند می کنیم,ووقتی عمل جراحی تمام شد,پوست بینی را برروی بینی برمیگردانیم تا خودش را با شکل تغییریافته جدید تطبیق دهد.

ضخامت پوست تعیین کننده است که این پوست با چه سرعتی منقبض می شودوخودش را با ساختمان جدید مطابقت می دهد.

پوستهای نازک تمایل دارند که سریعتر جمع شوندوخودشان را با ساختمان جدیدمطابقت دهندوظاهر بینی را نشان دهند.

پوستهای ضخیم به دلایل زیر چالشی برای جراحی هستند:

1-پوست ضخیم,وضوح و ظرافت ساختمانهای زیرین بینی را نشان نمی دهد.

2-در بیماران با پوست ضخیم ورم والتهاب بینی طولانی مدت است.

3-پوست ضخیم همانندپوست نازک نمی تواند سریعا خودش رابا شکل جدید بینی تطبیق دهد.

تکنیکهای زیبایی بینی در بیماران باپوست ضخیم

برای افزایش شانس موفقیت در جراحی بینی های با پوست ضخیم تکنیکهای خاص را بکار می بریم.

1-استفاده از گرافتهای غضروفی روی نوک بینی وپشت بینی:

برای افزایش ظرافت بینی ما ترجیح  می دهیم که از غضروفهای روی نوک بینی استفاده کنیم.که این تکنیک باعث فرم دهی به بینی می شودو از ایجاد یک بینی بی شکل جلوگیری می کند  ولی در عین حال برای بیمارانی که بینی های کوچک می خواهند فایده ای ندارد.

2-کم کردن چربی در پوست بینی:

نازک کردن پوست بینی وبرداشتن و کاستن چربی زیر پوست, از روشهایی است که بعضی ازجراحان برای نازک کردن پوستهای ضخیم انجام می دهند,ولی این کار اولا باید با دقت انجام شود و ثانیا باید بسیار محتاطانه صورت پذیرد,زیرا اگرنادرست انجام شود,خطرات زیادی به همراه دارد.

3-کوچک کردن مناسب نه بیشتر از حد معمول:

از آنجایی که در مورد پوست ضخیم بینی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا خودش را با بینی وساختار جدید آن مطابقت دهد,بنابراین وقتی بینی را می خواهیم کوچک کنیم باید یک روش مناسبی را بکار ببریم.اگر بینی را خیلی کوچک کنیم و از غضروفهاواستخوان به میزان زیادی برداریم پوست نمی تواند بر روی ساختمان جدید بنشیند.ودر نتیجه یک فاصله ای بین پوست وساختمان جدید بوجود می آیدوبافت اسکاروفیبروزکه به گوشت اضافی معروف است این فاصله را پر می کند و یک بینی بی شکل ونامطلوبی بر جای می گذارد.

4-ایجاد استحکام در بینی:

بینی هایی که پوست ضخیمی دارند نیاز است که خیلی مستحکم ساخته شوند,در بینی با پوست ضخیم,ایجاد یک اسکلت قوی و محکم شانس شکل یافتن و ظرافت بینی را افزایش می دهد.

جراحی بینی های با پوست ضخیم نیازمند تجربه خاص در این زمینه است و نباید سعی در کوچک نمودن و برداشتن غضروف و استخوان از بینی داشت.وجراح باید بداند که برای بدست آوردن حداکثرنتیجه چه میزان از بافت بینی را باید بردارد. ودر واقع هرچه بینی گوشتی ترباشد این میزان برداشت باید کمتر باشد.

ضخامت پوست در ما انسانها بسته به مرد یا زن بودن و بسته به نژادمان فرق دارد. از آنجایی که ضخامت پوست به غدد چربی مربوط می باشد بیمارانی که پوستشان ضخیم است,پوست چربی دارند.

مشخصه دیگرکه پوست ضخیم است این است که غضروفهای بینی به خوبی از روی پوست مشهود نیستند.

یکی از سوالات رایجی که بیماران می پرسند این است که بینی ما استخوانی است یا گوشتی:

 در بیشتر موارد میبینیم که پوست بینی خصوصیات هر دو نوع را نشان می دهد و نمی توان آن رادر یک گروه خاصی طبقه بندی کرد.

بهترین  راه چک کردن ضخامت پوست بینی ,چک کردن پوست قسمت مرکزی بینی یعنی ستونچه بینی است ( کالوملا )

پوست بینی را به چند گروه تقسیم می کنیم:

Weak thick-skin Nose1-پوست بینی با ضخامت کم              

Medium thick-skin Nose2-پوست بینی با ضخامت متوسط     

Hard thick-skin Nose3-پوست بینی با ضخامت زیاد             

Veryhard thick-skin Nose4-پوست بینی با ضخامت خیلی زیاد مطمئنا نتایج جراحی بر روی یک بینی با پوست ضخیم را نمی شود با یک بینی با پوست نازک مقایسه کرد.

سوال متداول بیماران این است که ایا نوک بینی من بعد از مدتی می افتد یا نه؟

جواب این است که اگر جراحی بطور صحیح انجام شود نوک بینی نخواهد افتاد.

تفاوتهای بین نتایج عمل جراحی در بینی های استخوانی و گوشتی

1-بینی های گوشتی نمی توانند همانند بینی های استخوانی شکل بگیرند و نازک شوند و یا عروسکی شوند.

2-تبدیل شدن بینی گوشتی به بینی های خیلی کوچک نه قابل انجام است و نه توصیه می شود.

3-ایجاد قوس زیاد در پشت بینی قابل انجام نیست.

چیزهایی که بیماران با پوست ضخیم باید رعایت کنند:

بهتر است این بیماران از خوردن شیرینی جات و غذاهای تند و ادویه دار قبل از جراحی پرهیز کنند,و این پرهیز غذایی را تا بعد از عمل تا موقعی که روی بینی چسب میزنند رعایت کنند.

اگر بیمار آکنه دارد باید با یک متخصص پوست مشورت کند.چون پوستهایی که آکنه و جوشهای فراوان دارندبر روی نتیجه جراحی تاثیر می گذارند.این دسته از بیماران یک ماه پس از عمل میتوانند از قرص راکوتان استفاده کنندو این به نازک شدن پوست و درمان جوشهای صورت کمک می کند.

بیماران با پوست ضخیم در مقایسه با بیماران با پوست نازک مدت زمان بیشتری باید پس از عمل روی بینی چسب بزنند.

رینوپلاستی در بیماران با پوست نازک بر خلاف بیماران با پوست ضخیم

رینوپلاستی شامل انجام مانورهای دقیق و ظریف بر روی ساختمان بینی ,اعم از غضروف و استخوان می باشد.این مانورها شامل کم کردن واضافه کردن ویا سازماندهی جدید و بازچینی غضروفها و استخوان می باشد.این تکنیکهای دقیق بر روی بینی انجام می شودتا نتایج نهایی را از روی پوست بینی ببینیم.

در طی عمل جراحی ,همه کارها در زیر پوست انجام می شود,ولی بیمار و مردم نتایج عمل را از روی پوست خواهند دید و قضاوت می کنند.تنها استثناء کوچک کردن سوراخ بینی است ,جایی که جراحی مستقیما روی پوست انجام می شود.

برای درک بهتراز بینی های با پوست ضخیم از مثال زیر استفاده می کنیم.

فرض کنید برای تفریح به بیرون از منزل می روید و چادر می زنید,اگر چادری که استفاده میکنیم ضخیم باشد ,نیاز دارید ستونهایی که برای برافراشتن آن چادر استفاده می کنید نیز محکم و قوی باشد. اگر ستونها ضعیف باشد ,تحمل بار سنگین آن چادر را ندارند و در نتیجه شما نمی توانید چادر را به خوبی سر پا نگه دارید و از بیرون که به این چادر نگاه می کنیم ,شکل و فرم خوبی ندارد.بر خلاف آن ستونها و پایه های ضعیف می تواند یک چادر نازک را برافراشته نگه دارد. این قیاس را برای بیماران با پوست ضخیم ونازک بکار می بریم. در بیماران با پوست ضخیم,غضروفها وساختمان بینی را باید تقویت کنیم و یک ساختمان و پایه های محکم و استواری را باید برای بینی بسازیم تا بینی دقیق,ظریف و زیبایی ایجادکنیم.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *