لوگو دکتر علی اصغرباباجانی
Search
Close this search box.
جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیمی بینی؛ ترمیم بینی عمل شده!

جراحی ترمیمی بینی اصطلاحی است که در مورد عمل بینی برای بار دوم بکار می‌رود. اهداف این جراحی معمولا مواردی را در بر می‌گیرد که در جراحی اولیه انجام نشده است و برای بازیابی فرم و عملکرد بینی نیاز به جراحی مجدد است. اگر چه عمل ترمیمی بینی می‌تواند به دلیل آسیب، ضربه و عدم مراقبت بعد از جراحی اولیه نیز انجام شود، اما اصلی‌ترین دلیل انجام آن برای بیماران، رینوپلاستی ناموفق اولیه است. نحوه انجام جراحی ترمیمی بینی همانند جراحی قبلی بوده، با این تفاوت که به دلیل چسبندگی پوست به استخوان بینی بعد جراحی اول، چالش‌هایی برای پزشک در جراحی دوم همراه خواهد بود.

اهداف جراحی بینی ترمیمی چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره شد جراحی ترمیمی بینی به منظور رفع مواردی است که در عمل بینی قبلی انجام نشده است. این دلایل می‌تواند موارد زیر را شامل شود:

  • بهبود عملکرد: تنفس صحیح بینی با اصلاح انسدادهای راه هوایی میسر می‌شود که اگر در عمل اول کاملا برطرف نشده باشد و یا بعد از عمل ایجاد شده باشد، نیاز به رسیدگی دارد.
  • بهبود زیبایی: در برخی موارد آسیب‌های ساختاری یا ناهنجاری‌های ظاهر بینی به درستی در عمل اصلاح نمی‌شود و نیاز به عمل بینی ترمیمی را برای بیمار ایجاد می‌کند. این ناهنجاری‌ها می‌تواند در راستای ضربه و آسیب بعد جراحی و یا عدم توجه به مراقبت‌های بعد از عمل نیز پیش آید.

منظور از عمل ترمیمی پره بینی چیست؟

عمل ترمیمی بینی در ناحیه پره‌های آن به بازسازی نوک بینی و سوراخ‌های آن که پایین‌ترین و برجسته‌ترین قسمت‌های بینی هستند، اشاره دارد. این جراحی اغلب برای اصلاح آسیب ناشی از آسیب تروماتیک یا شکستگی بینی مورد نیاز است. هدف از عمل ترمیمی پره بینی بازگرداندن ظاهر و عملکرد طبیعی بینی از جمله تنفس و حس بویایی است. 

عمل ترمیمی پره بینی ممکن است شامل استفاده از گرافت‌های پوستی یا گرافت‌های غضروفی بسته به میزان آسیب و نیازهای فردی بیمار باشد. 

عمل ترمیم بینی

در تصویر بالا نمونه‌ای از عمل بینی توسط دکتر علی اصغر باباجانی را مشاهده می‌کنید.

بهبودی بعد از جراحی بینی ترمیمی

تورم بعد از هر نوع عمل بینی طبیعی، شایع است و می‌تواند حدود چهار تا شش هفته طول بکشد و به تدریج با گذشت زمان کاهش می‌یابد. تورم حتی ممکن است تا یک سال طول بکشد تا بینی به طور کامل به شکل جدید خود برسد و تورم صورت در این دوره طبیعی است.

دارو برای مدیریت درد و ناراحتی ناشی از آن، در روزهای ابتدایی، با مشورت پزشک قابل مصرف خواهد بود. 

بیماران معمولاً می توانند در عرض یک تا دو هفته پس از جراحی به محل کار یا مدرسه بازگردند. تمرینات سبک را می‌توان در عرض چهار تا شش هفته از سر گرفت، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین در این مدت اجتناب شود. اکثر افراد در عرض شش هفته بهبود می‌یابند.

مزایای جراحی بینی ترمیمی

از مزایای جراحی بینی ترمیمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود ظاهر: جراحی بینی ترمیمی می‌تواند اندازه، شکل یا نسبت بینی با سایر اجزای صورت را اصلاح کند و تعادل و تقارن کلی صورت را افزایش دهد.
  • افزایش عزت نفس: با بهبود ظاهر بینی، بیماران می توانند اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهند.
  • تنفس بهتر: جراحی بینی ترمیمی با اصلاح مشکلات ساختاری مانند انحراف تیغه بینی یا مجرای باریک بینی به رفع مشکلات تنفسی کمک می‌کند.
  • بهبود خواب: با پرداختن به مشکلات تنفسی، جراحی بینی ترمیمی به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و به طور بالقوه خطر مشکلات سلامت مرتبط مانند بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی، دیابت و چاقی را کاهش می‌دهد.

انتخاب رینوپلاستی ترمیمی یا اصلاحی می‌تواند به افراد کمک کند تا به نتیجه زیبایی که می‌خواهند دست پیدا کنند و هر گونه مشکل از جراحی قبلی را اصلاح کند.

ملاحظات مهم در عمل ترمیمی بینی

رینوپلاستی ترمیمی اغلب به دلیل وسعت ترمیم مورد نیاز پیچیده‌تر از جراحی زیبایی بینی اول است. ممکن است در برخی موارد برای دستیابی به نتایج مطلوب به چندین عمل جراحی، در شرایط خاص، نیاز باشد. به این ترتیب انتخاب یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با تجربه در رینوپلاستی ترمیمی بسیار مهم است. دکتر علی اصغر باباجانی به عنوان یکی از بهترین جراحان در تهران فعالیت دارند که همواره توانسته‌اند رضایت بیماران خود را تمام و کمال کسب کنند.

کلام آخر

در این مقاله، به بررسی عمل ترمیمی بینی پرداختیم و مزایای این عمل را بیان کردیم. به طور خلاصه، عمل ثانویه بینی به بیماران امکان می‌دهد تا اشکالات یا مشکلاتی که پس از جراحی اولیه باقی مانده است، رفع شود. این عمل به بیماران کمک می‌کند تا به دستیابی نتایج مطلوب‌تر و افزایش رضایتمندی از شکل و عملکرد بینی‌شان نزدیک‌تر شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *