لوگو دکتر علی اصغرباباجانی
Search
Close this search box.
بهترین سن جراحی بینی

بهترین سن عمل بینی

سن عمل بینی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که پیش از عمل باید به آن توجه کرد. عمل بینی تنها بعد از عبور از سن بلوغ و اتمام دوره رشد هر فرد امکان پذیر است. همانطور که می‌دانید افراد در سن بلوغ با تغییرات ظاهری بسیاری همراه هستند. در صورتی که پیش از سن بلوغ یا در طول دوران آن جراحی بینی انجام شود، باید منتظر تغییر ظاهر آن پس از سن بلوغ بود. 

با توجه به نظریه پزشکان بهترین سن عمل بینی زمانی است که اجزای صورت و سینوس‌ها به رشد تثبیت شده رسیده باشد که معمولا این اتفاق در دهه سوم زندگی و در بازه سنی 20 تا 30 سالگی رخ می‌دهد؛  به این ترتیب بهترین سن عمل بینی در دهه سوم زندگی افراد عنوان شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی سن مناسب برای عمل بینی و  عوارض جراحی بینی در سن پایین و  در سن بالا بپردازیم.

عوارض عمل بینی در سنین پایین را بدانید!

انجام جراحی بینی زیر 18 سالگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، در واقع بر اساس نظرات سن جراحی بینی از بعد از سن بلوغ و رشد کامل فرد است. جراحی بینی در سن پایین عوارض و مشکلاتی را ممکن است به همراه داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خطرناک بودن بیهوشی برای افراد در سنین پایین
  • امکان رشد بینی و بازگشت فرم آن به حالت اولیه  
  • عدم تناسب اندازه بینی با دیگر اعضای صورت به دلیل رشد سایر اعضا در آینده

عمل بینی زیر ۱۸ سال مجاز است؟

به لحاظ قانونی جراحی بینی زیر 18 سالگی تنها در صورتی انجام می‌شود که با انجام مشاوره پزشک نیاز به جراحی برای بهبود عملکرد بینی و یا رفع شکستگی وجود داشته باشد و نتوان این جراحی را به تاخیر انداخت.

عوارض عمل بینی در سنین بالا چیست؟

همانطور که اشاره شد سن مناسب عمل بینی در دهه سوم زندگی مشخص شده و انجام این جراحی در سنین خیلی پایین و خیلی بالا عوارضی به همراه خواهد داشت. از شایع‌ترین مشکلات جراحی بینی در سنین خیلی بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش حس بویایی
  • احتمال بروز خونریزی
  • تورم و التهاب بیش از اندازه
  • بروز عفونت ناشی از عدم ترمیم درست و به موقع
سن مناسب جراحی بینی

از چند سالگی می‌توان بینی را عمل کرد؟

یکی از سوالات متداول و متعدد افراد در زمان مراجعه به پزشک، محدوده سنی برای انجام رینوپلاستی است. در پاسخ به این سوال باید گفت که محدوده سنی برای جراحی بینی معمولا از 18 تا 45 سالگی است. 

با توجه به این که قدرت ترمیم‌کنندگی پوست از سن 45 سالگی به بعد بسیار کاهش پیدا می‌کند، انجام این جراحی در سن بالا نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

حداقل سن عمل بینی

اعضای صورت تا پایان سن بلوغ در حال رشد هستند و اعمال تغییر در یک نقطه، رشد دیگر نواحی را با مشکل مواجه می‌کند. به بیان دیگر با جراحی بینی عملا شما رشد بینی را متوقف نموده‌اید و این در حالی است که ناحیه پیشانی، گونه و چانه صورت همچنان رشد طبیعی خود را ادامه می‌دهند.

حداکثر سن عمل بینی

جراحی بینی در سنین خیلی بالا معمولا پیشنهاد نمی‌شود و افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، تجربه‌های ناخوشایندی درباره مشکلات ترمیم زخم دارند. با توجه به این که پوست انسان از 45 سالگی به بالا به سختی ترمیم و بازسازی می‌شود و تقریبا خاصیت کلاژن‌سازی خود را از دست داده است، هرگونه زخم و جای بخیه به سختی ترمیم و درمان خواهد شد.

نتیجه گیری

سن عمل بینی با توجه به معیارهای خاصی تعیین می‌شود، اگر به دنبال بهترین نتیجه هستید باید صبر کنید تا به حداقل سن برای عمل بینی برسید. از نظر جراحان، سن قانونی برای جراحی زیبایی بینی، از 18 سال به بالا است. از دیگر فاکتورهای مهم برای دریافت بهترین نتیجه جراحی، پزشک متخصص است. دکتر علی اصغر باباجانی یکی از بهترین جراحان بینی در ایران هستند که در حوزه کاری خود جزو برترین پزشکان قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *