Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drbabajani/public_html/index.php(1) : eval()'d code:1) in /home/drbabajani/public_html/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/Buffer/class-cache.php on line 212
عمل بینی بدون بیهوشی و همه چیز درباره آن - دکتر باباجانی
لوگو دکتر علی اصغرباباجانی
Search
Close this search box.
عمل بینی بدون بیهوشی

عمل بینی بدون بیهوشی و همه چیز درباره آن

عمل بینی بدون بیهوشی، روشی است که در آن بیمار با هوشیاری نسبی در طول عمل جراحی باقی می‌ماند. این روش از داروهای آرامبخش برای کنترل درد و ایجاد آرامش در بیمار استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، بیمار در طول عمل از درد محافظت می‌شود و در عین حال توانایی ارتباط با جراح و تجربه فرایند عمل را دارد.

استفاده از عمل بینی بدون بیهوشی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این روش عملیاتی نوآورانه در جراحی، انتخاب مناسبی برای برخی بیماران است که به دلایلی از جمله عدم تحمل بیهوشی کامل، عوارض جانبی بیشتر بیهوشی عمومی یا زمان بازیابی طولانی، از عمل سنتی منع شده‌اند. همچنین، این روش برای برخی از عمل‌های کوچک و کوتاه مدت نیز مناسب است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به بررسی این نوع جراحی بپردازیم.

عمل بینی بدون بیهوشی چیست؟

منظور از عمل بینی بدون بیهوشی چیست؟

عمل بینی بدون بیهوشی به مجموعه‌ای از روش‌ها و فنون اطلاق می‌شود که در آن‌ها از تکنیک‌ها و فرآیندهایی استفاده می‌شود که نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. در این روش‌ها، برخلاف جراحی با بیهوشی عمومی، بیمار در طول عمل جراحی بیدار می‌ماند و تنها منطقه بینی به طور موضعی تحت تأثیر مواد مخدر یا بیهوشی موضعی قرار می‌گیرد.

یکی از روش‌های شایع برای عمل بینی با بی حسی، بیهوشی موضعی است که شامل تزریق مواد مخدر به منطقه بینی است. این مواد مخدر می‌توانند از نوع‌های مختلفی باشند، مانند لیدوکائین یا نواکائین، که تأثیر موضعی و تخدير كننده را بر روی بافت‌های بینی تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح بینی در تهران

انواع جراح بینی بدون بیهوشی چیست؟

بسیاری از افراد جراحی بینی بدون بیهوشی را، چه به دلایل زیبایی و چه برای رسیدگی به مسائل پزشکی، انتخاب می کنند. قبل از انجام چنین جراحی، مهم است که توسط پزشک متخصص ارزیابی شود. یکی از انواع جراحی های رایج که بدون بیهوشی انجام می شود، جراحی پره های بینی است که می تواند به تغییر شکل بینی و ترمیم آسیب های ناشی از آسیب کمک کند. در نهایت، تصمیم برای انجام جراحی بینی بدون بیهوشی به تشخیص پزشک و صلاحیت بیمار برای انجام این عمل بستگی دارد.

جراحی بینی بدون بیهوشی

مزایای عمل بینی بدون بیهوشی

عمل بینی بدون بیهوشی یا با استفاده از بیهوشی موضعی دارای مزایای زیادی است. مهمترین مزایا عبارتند از:

1. کاهش خطرات بیهوشی عمومی

 یکی از مزیت‌های عمل بینی بدون بیهوشی این است که خطرات و عوارض مرتبط با بیهوشی عمومی که ممکن است با آن همراه باشد، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. بیهوشی عمومی ممکن است برای برخی افراد با بیماری‌ها و شرایط مرتبط با سلامتی خاص، ریسک‌های بیشتری داشته باشد. با استفاده از بیهوشی موضعی در عمل، این خطرات به حداقل می‌رسد.

2. زمان بهبودی کوتاه‌تر

 زمان بازیابی بعد از عمل بینی بدون بیهوشی معمولاً کوتاه‌تر است. زیرا در بیهوشی موضعی، بیمار همچنان بیدار و فعال است و نیاز به زمان بیشتری برای بازیابی از بیهوشی عمومی ندارد. این به معنی بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های روزمره و کاهش محدودیت‌های پس از عمل است. (مراقبت های بعد از عمل بینی)

3. کنترل بهتر در حین عمل جراحی

 با استفاده از بیهوشی موضعی، بیمار هنگام انجام عمل هشیار و بیدار است. این به جراح امکان می‌دهد تا بهترین شکل ممکن از نتیجه را بر اساس واقعیت‌های بیمار و نیازهای او شکل دهد. برای مثال، بیمار می‌تواند در طول عمل صحبت کند و به دستورات جراح پاسخ دهد، که این امر می‌تواند به کمک بهتر در تنظیم شکل و اندازه بینی منجر شود.

4. کاهش خطر خونریزی و سوراخ شدن عروق

بیهوشی موضعی باعث انقباض عروق است که در نتیجه به کاهش خونریزی و سوراخ شدن عروق کمک می‌کند. این امر می‌تواند در جراحی‌هایی که نیاز به کنترل خونریزی دارند، مفید باشد.

5. انتخاب مناسب برای برخی افراد

 برخی افراد ممکن است به دلیل عواملی مانند مشکلات قلبی، تنفسی یا آلرژی به بیهوشی عمومی، از انجام عمل با بیهوشی عمومی خودداری کنند. 

عمل بینی بدون بیهوشی چگونه انجام می شود؟

برخی از افراد در حین جراحی قادر به استفاده از بیهوشی نیستند و همچنین کسانی هستند که از بیهوشی می ترسند و از انجام آن خودداری می کنند. در چنین مواردی، یک متخصص ممکن است جراحی بینی با بی حسی موضعی را انتخاب کند و به بیمار این امکان را می دهد که در حین انجام عمل هوشیار باشد، در حالی که به دلیل استفاده از ماده بی حس کننده در بینی احساس درد یا ناراحتی نمی کند. 

پزشک ممکن است برای اطمینان از تنفس راحت، اکسیژن اضافی را از طریق لوله های کوچک نزدیک دهان بیمار فراهم کند. محلول های بیهوشی مختلف مانند مارکائین یا زایلوکائین بسته به سابقه پزشکی بیمار استفاده می شود. اثر بیهوشی در حین جراحی توسط متخصص بیهوشی کنترل می شود و در صورت لزوم دوزهای اضافی برای جلوگیری از درد تجویز می شود.

آیا جراحی بینی بدون بیهوشی عوارض دارد؟

عمل بینی بدون بیهوشی می تواند مانند هر جراحی دیگری خطرناک باشد. برای دکتری که جراحی را انجام می دهد بسیار مهم است که بسیار ماهر باشد و همه چیز را در مورد ساختار بینی بداند. اگر فردی که متخصص نیست سعی کند این جراحی را انجام دهد، ممکن است اشتباهاتی مرتکب شود که شکل بینی شما را تغییر دهد. 

عوارض عمل بینی بدون بیهوشی

همچنین اگر پزشک مراقب نباشد، ممکن است مایع به طور تصادفی وارد ریه های شما شود. گاهی اوقات بعد از جراحی ممکن است عوارض جانبی موقت دیگری نیز وجود داشته باشد. بنابراین، بسیار مهم است که یک متخصص جراحی را انجام دهد و مطمئن شود که او از چه کاری انجام می دهد. در زیر به تعدادی از عوارضی که ممکن است عمل بینی بدون بیهوشی اشاره می‌کنیم:

🔸 درد و عدم راحتی

 ممکن است در طول عمل بینی بدون بیهوشی، احساس درد، فشار یا عدم راحتی را تجربه کنید، اگرچه با استفاده از بیهوشی موضعی، این حس از طریق تزریق مواد مخدر به حداقل ممکن برسد. با این حال، پس از عمل نیز ممکن است درد و عدم راحتی خفیفی احساس کنید که می‌توان با تجویز مسکن‌ها کنترل شود.

🔸 تورم و ورم

 پس از جراحی بینی بدون بیهوشی، ممکن است در منطقه بینی تورم و ورم رخ دهد. این عارضه معمولاً در چند روز اول پس از عمل وجود دارد و با گذر زمان بهبود می‌یابد. استفاده از یخ بسته‌بندی و داروهای ضدالتهاب ممکن است به کاهش تورم کمک کند.

بیشتر بخوانید: عوارض عمل بینی

سخن آخر

در مجموع، عمل بینی بدون بیهوشی یک روش جراحی نوین است که به بیماران امکان می‌دهد بدون نیاز به بیهوشی کلی، بهبودی در ظاهر و عملکرد بینی خود را تجربه کنند. این روش ممکن است برخی مزایا و معایب داشته باشد و برای هر فرد بستگی دارد. قبل از تصمیم‌گیری درباره‌ی هر نوع جراحی، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا روش مناسبی برای شما مشخص شود.

سوالات متداول عمل بینی بدون بیهوشی

۱. آیا عمل بینی بدون بیهوشی ممکن است؟

بله، عمل بینی بدون بیهوشی یا به عبارتی دیگر “جراحی  بینی بدون بیهوشی عمومی” یک روش نوین در جراحی است که با استفاده از تکنیک‌های مختلف آنستزی بیهوشی، اجازه می‌دهد تا بیمار در طول عمل جراحی بیدار و هوشیار باشد.

2. آیا عمل بینی بدون بیهوشی در همه افراد قابل انجام است؟

نه، عمل بینی بدون بیهوشی در همه افراد قابل انجام نیست. این روش ممکن است برخی محدودیت‌ها و شروطی داشته باشد که باید توسط پزشک یا جراح پلاستیک بررسی شود. عواملی مانند وضعیت سلامت کلی، سابقه بیماری‌ها، نوع و مدت عمل، و عوارض محتمل بعد از عمل باید در نظر گرفته شوند.

3. آیا عمل بینی بدون بیهوشی باعث درد یا عدم راحتی می‌شود؟

عمل بینی بدون بیهوشی با استفاده از تزریق مواد مخدر موضعی و داروهای ضد درد قابل تحمل است. با این حال، مممکن است بیمار در طول عمل جراحی حس یک فشار یا کشیدگی ملایم را تجربه کند. پزشکان و پرستاران در حین عمل بینی بدون بیهوشی تلاش می‌کنند تا به حداقل رساندن هرگونه عدم راحتی برای بیمار کمک کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *