لوگو دکتر علی اصغرباباجانی
Search
Close this search box.

مراقبت های بعد از عمل بینی: نکات مراقبتی مهم

مراقبت‌ های بعد از عمل بینی امری بسیار حیاتی است تا بهبودی بهتر و سریع‌تر حاصل شود و عوارض احتمالی کمتر شود. این مراقبت‌ها شامل رعایت دستورات پزشک پس از عمل، استفاده از داروهای تجویز شده و موارد دیگری است. مراقبت از ناحیه بینی جهت پیشگیری از عفونت و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع مراقبت های بعد از عمل بینی را بشناسید.

مراقبت های بعد عمل بینی چیست؟

مهمترین مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟

مراقبت ‌های بعد از عمل بینی به بهبود سریع‌تر و موفقیت بیشتر نتایج جراحی کمک می‌کند. در ادامه به مهمترین نکاتی که باید در این راستا و در زمان دوران نقاهت رعایت کنید، اشاره کرده‌ایم.

1. در طول دوره بهبود، باید از لمس ناحیه بینی با دست خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث عفونت و تشدید التهاب شود.

2. پس از عمل بینی، جراح باندهای پنبه‌ای را بر روی بینی شما قرار می‌دهد. این باندها به کنترل خروج خون و کاهش تورم کمک می‌کنند. بسته به توصیه پزشک، شاید لازم باشد که این باندها را تا چند روز پس از عمل در ناحیه بینی خود نگه دارید.

3. استفاده از کمپرس سرد بر روی ناحیه بینی می‌تواند تورم را کاهش دهد و درد را تسکین بخشد. به خاطر داشته باشید که یخ را باید با دستمالی نازک بپیچید و به مدت 10 تا 15 دقیقه در هر بار استفاده کنید. آن را مستقیما روی پوست بینی نگذارید.

3. پزشک داروهای ضد التهاب و مسکن را به شما تجویز می‌کند تا درد و تورم را کنترل کنید. به دقت دستورات پزشک را دنبال کنید و در صورتی که حتی اگر درد هم داشتید، هرگز دوز بیشتری از داروها را مصرف نکنید.

4. استراحت و خواب کافی برای بهبود سریع ‌تر و بازگشت به عملکرد طبیعی بدن بسیار مهم است. اجتناب از فعالیت‌ های سنگین و ورزشی بسیار مهم است. در روز های اولیه حتی نباید پیاده روی هم داشته باشید.

5. جراح به شما پیشنهاد می‌کند تا از روش ‌های خاصی مثل بخور هوا برای حفظ رطوبت ناحیه بینی استفاده کنید. همچنین، بهتر است از استفاده از آب و صابون بر روی ناحیه بینی خود خودداری کنید تا خشکی ایجاد نشود.

6. غذاهایی که حاوی مواد مغذی مانند پروتئین و ویتامین هستند به روند بهبودی کمک کرده و همچنین غذاها در دوران نقاهت باید نرم باشند که در زمان خوردن باعث فشار بر روی بینی نشود. در روز های اولیه غذاهایی مایع و رقیق مثل سوپ استفاده کنید و سعی کنید مصرف آبمیوه های طبیعی را افزایش دهید.

◀️ مراقبت های بعد از جراحی بینی در زمان استراحت و خوابیدن

پس از جراحی، بهتر است سر خود را در یک ارتفاع بالا نگه دارید تا جریان خون به ناحیه بینی کمتر شود و تورم کاهش و احتمال خونریزی نیز کاسته شود. برای این منظور، می‌توانید دو یا سه بالش زیر سر خود قرار دهید و ناحیه بینی خود را بالا نگه دارید.

همچنین، باید تلاش کنید که سر خود را هنگام خواب خم نکنید یا دمر قرار ندهید.

از بالش های نرم و راحت استفاده کنید و توجه داشته باشید که اطراف شما جسم یا شی قرار داشته باشد که در هنگام خواب با ناحیه بینی شما برخورد کند.

◀️ مراقبت های بعد از عمل بینی در زمان استحمام

در زمان استحمام، از آب گرم و ملایم استفاده کنید. آب گرم و ملایم کمک می‌کند تا ناحیه بینی شما تحریک کمتری ببیند و ورم غیر طبیعی ایجاد نشود.

✔️تا 72 ساعت اولیه پس از جراحی نباید استحمام انجام دهید.

✔️ در هنگام شستشو یا استحمام، از فشار مستقیم بر ناحیه بینی خود پرهیز کنید.

✔️ استفاده از حرکات نرم و ملایم برای تمیز کردن پوست بدن خود می‌تواند به جلوگیری از برخورداری از درد و تورم در ناحیه بینی کمک کند.

✔️ استفاده از صابون‌ ها یا مواد شوینده قوی ممکن است باعث خشکی و تحریک پوست ناحیه بینی شود. بهتر است از محصولات ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

✔️ بعد از استحمام، ناحیه بینی خود را با دقت آرام و نرم خشک کنید. از دستمال ‌های نرم و تمیز استفاده کنید و از کشیدن دستمال بر روی ناحیه بینی پرهیز کنید.

طول مراقبت های بعد از عمل بینی

بیشتر بخوانید: عمل بینی فانتزی

طول مراقبت های بعد از عمل بینی چند روز است؟

مدت زمان مراقبت های بعد از جراحی بینی بسته به نوع عمل باز یا بسته، پیچیدگی عمل و توصیه های پزشک متفاوت باشد. در حالت کلی، معمولاً مراقبت‌ های بعد از عمل بینی به مدت یک تا دو هفته ادامه دارد. در طول این دوره، شما باید دستورات پزشک را به دقت دنبال کنید. هرچه زمان می‌گذرد، عوارض عمل بینی کمتر شده و مراقبت ها ساده تر می‌شوند. به طور کلی نیاز است تا افراد به مدت حداقل شش ماه حواسشان به نتیجه عمل باشد و مراقبت هایی داشته باشند تا تورم به طور مجدد ایجاد نشود اما مراقبت های اولیه حدود 14 روز خواهد بود.

نتیجه‌گیری  

در این مقاله متوجه شدید که مراقبت‌های بعد از عمل بینی از اهمیت بسیاری برخوردارند و باید توسط زیباجویان مورد توجه قرار گیرند. حفظ استراحت و خواب کافی برای تسریع در فرآیند بهبودی بسیار مهم است. هرچه فعالیت های فیزیکی کمتری داشته باشید، خصوصا در روز های اولیه، تورم و عوارض زودتر بهبود می‌یابند. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *